Aleksander Łukaszenka podpisał dziś (23 listopad 2017 r.) dekret „O rozwoju przedsiębiorczości”. Rozwiązania zawarte w dokumencie mają pomóc w rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, a także przyczynić się do polepszenia i ułatwienia funkcjonowania biznesu.
Nowe prawo, według założenia, powinno przyczynić się do zmniejszenia kontroli państwa nad przedsiębiorstwami, zmiany mechanizmów dotyczących współpracy pomiędzy przedsiębiorcami a organami państwowymi, a także zapewnić wzmocnienie samoregulacji biznesu.
Od tej pory urzędnik winien domniemywać o dobrej woli przedsiębiorcy i ograniczać swoją ingerencję do minimum. Na podstawie nowych regulacji, aby założyć działalność gospodarczą należy złożyć powiadomienie w miejscowym Komitecie Wykonawczym (osobiście, drogą pocztową lub za pośrednictwem Internetu). Następnego dnia można już zająć się deklaracją dotycząca rodzaju działalności. W celu ułatwienia kontaktu pomiędzy urzędnikami a przedsiębiorcami, dekret zakłada maksymalne wykorzystanie technologii informacyjnych. Nie precyzuje jednak ich rodzajów i zakresu wykorzystania.
Dekret wprowadza również zakaz wymagania od przedsiębiorcy przedstawienia dokumentów, które nie są przewidziane w prawie białoruskim. Dzięki czemu procedura będzie bardziej przejrzysta i transparentna. Urzędnik może jednak wymagać specjalnego zezwolenia (licencji), jeśli działalność gospodarcza zagraża interesowi publicznemu lub społecznemu, a także wpływa na zdrowie, środowisko naturalne i prawa obywateli.
Zatwierdzone przez prezydenta prawo wprowadza również zmianę stosunku organów kontrolnych wobec przedsiębiorstw. Zakłada ono skupienie się na zapobieganiu naruszeniom (profilaktyce), a nie wyłącznie na pociąganiu do odpowiedzialności za popełnione przestępstwa. Natomiast kara za naruszenia, według dekretu, powinna być proporcjonalna do charakteru popełnionego przestępstwa.
W celu ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej, dokument przewiduje otwartość i dostępność aktów prawnych, które regulują zasady podjętej działalności. Działania te mogą pomóc w lepszej znajomości prawa i wyeliminować naruszenia, które wiążą się z brakiem wystarczającej wiedzy. Oprócz tego znosi bariery administracyjne, które polegały na długich i skomplikowanych procedurach związanych z uzyskiwaniem dużej liczby certyfikatów, zatwierdzeń i zezwoleń. Do tej pory obiekty handlowe i gastronomiczne musiały zwracać się do Komitetu Wykonawczego w celu określenia czasu pracy. Dekret likwiduje te regulację, lecz pozostaje w mocy w przypadku obiektów chcących prowadzić swoją działalność w godzinach od 23.00 do 7.00.
Regulacje zapewniają również przedsiębiorcy zdecydowanie większą swobodę w prowadzeniu działalności gospodarczej. Na przykład obecnie to przedsiębiorca będzie samodzielnie regulował marżę na napoje alkoholowe (ponad 28 proc.) produkowane i sprzedawane na Białorusi. Będzie też mógł wykorzystać własny garaż jako warsztat świadcząc usługi naprawcze – bez zgody spółdzielni garażowej.
Kolejnym aspektem, który został uregulowany w niniejszym dekrecie są kwestie związane z wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa przeciwpożarowego, wymogów sanitarnych, epidemiologicznych, weterynaryjnych oraz środowiskowych. Zostały one uproszczone, skrócone i usystematyzowane.
Dokument obejmuje obszary, w których skupia się około 95 proc. małych i średnich przedsiębiorstw, w tym:
- handel, gastronomia, usługi konsumenckie
- produkcja
- prace budowlane
- transport
- reklama
- turystyka
Treść dekretu dostępna TUTAJ.
Autor zdjęcia: Cydcor (na licencji CC BY 2.0)
Udostępnij:
Dodaj komentarz