„Oczekujemy, że Białoruś będzie bliżej Unii Europejskiej”

Dziś rozpoczyna się V szczyt Partnerstwa Wschodniego w Brukseli. Strona białoruska reprezentowana jest przez ministra spraw zagranicznych Władimira Makieja. Podczas swojego pobytu minister w rozmowie z dziennikarzami odniósł się do najważniejszych kwestii dotyczących stosunków Białorusi z Unią Europejską, a także bieżącej sytuacji międzynarodowej.

W kwestii nowej umowy pomiędzy UE a Białorusią Władimir Makiej zapowiedział, że prace nad nią cały czas trwają, a jej podpisanie nastąpi „prędzej, niż później”. Odniósł się również do białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu, która jest przedmiotem rozmów z UE. Minister powiedział, że Białoruś jest otwarta na współpracę w tym aspekcie, a także wypełnia wymogi Komisji Europejskiej dotyczącej testów odpornościowych obiektu.

Władimir Makiej przedstawił również swoje oczekiwanie związane ze szczytem: „Oczekujemy, że po tym spotkaniu Białoruś będzie bliżej Unii Europejskiej, (…) że po zakończeniu szczytu zobaczymy jasny obraz tego, co zyskają zwykli ludzie. Chcielibyśmy, aby szczyt Partnerstwa Wschodniego przyniósł konkretne rezultaty, konkretną korzyść dla naszego narodu”.

Dziennikarze zadawali również pytania dotyczące Brexitu. Minister stwierdził, że Białoruś nie popiera działań Wielkiej Brytanii w tym aspekcie: „Chcielibyśmy widzieć Unię Europejską silniejszą, taką która stanowiłaby jeden z filarów stabilności na świecie. Dlatego nie popieramy decyzji o Brexicie”.

Minister przedstawił też stanowisko Białorusi w sprawie wpływu Rosji na region: „Zasadniczo występujemy przeciwko tej konfrontacyjnej retoryce, której doświadczamy obecnie w europejskim regionie. Białoruś znajduje się „między dwoma dużymi ogniami” – z jednej strony – Rosja, z drugiej – Unia Europejska. I oni dziś, niestety, występują jako rywale. Ale my chcemy odejść od tej retoryki konfrontacji. Nie chcemy tworzyć nowych „linii podziału”, a jednoczyć nasze wysiłki, aby przezwyciężyć tę retorykę. Dlatego zamierzamy zaprosić naszych partnerów do dyskusji na temat możliwości łączenia  euroazjatyckich i europejskich procesów integracyjnych”.

Autor zdjęcia: Cancillería del Ecuador (na licencji CC BY-SA 2.0)

 

Udostępnij:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.