Aleksander Łukaszenka o karze śmierci

Prezydent Aleksander Łukaszenka, 24 listopada 2017 r., podczas swojej wizyty w rejonie budzko-koszelewskim (ob. homelski) wypowiedział się na temat zniesienia kary śmierci na Białorusi. W rozmowie z dziennikarzami odniósł się do referendum z 1996 r.

„Nie mogę uchylić samodzielnie decyzji, którą podjął naród” – powiedział prezydent. W ten sposób odwołał się do referendum z 1996 r., w którym według oficjalnych danych za pozostawieniem kary śmierci opowiedziało się 82,88 proc. głosujących. Wśród przeciwników tego sposobu karania znalazło się 17,93 proc. osób. Następnie dodał: „Jeśli będziemy chcieli to zrobić (znieść karę śmierci – przyp. red.), to będzie należało podjąć tę kwestię na referendum”.

„Jeśli dzisiaj podejmiemy kwestię kary śmierci na referendum, (…) wiecie jaki będzie rezultat” – stwierdził Aleksander Łukaszenka. Dodał również, że: „Spotykając się z ministrem spraw zagranicznych Niemiec, powiedziałem mu: jeśli u was, w Niemczech, dzisiaj podejmowalibyście ten problem na referendum, to przy tych atakach terrorystycznych, do których dochodzi w Europie i wielu państwach świata, wiecie jaki byłby wynik? Ludzie widzą jaki to może być silny hamulec dla niektórych szalonych osób. Dlatego ja mu powiedziałem, że być może wkrótce Europejczycy będą korzystać z naszego doświadczenia”.

Prezydent odniósł się również do stosunków Niemiec z innymi krajami, w których obowiązuje kara śmierci: „Zadałem mu pytanie (ministrowi spraw zagranicznych Niemiec – przyp. red.) – bardzo przyjaźnicie się z niektórymi krajami Bliskiego Wschodu, USA oraz innymi państwami, i dlaczego od nich nie wymagacie tego, czego od Białorusi? On milczał. Dlatego uważam, że w tym aspekcie dojdziemy do porozumienia”.

Kwestia związana z karą śmierci została ponownie na Białorusi poruszona w związku z wizytą Andrea Rigoniego (23 listopad 2017 r.), sprawozdawcy Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ds. Białorusi.

Artykuł 24. Konstytucji Republiki Białoruś głosi, iż: „Kara śmierci do czasu jej zniesienia może być stosowana zgodnie z ustawą i tylko na mocy wyroku sądu jako wyjątkowy środek karny za szczególnie ciężkie przestępstwa”. Egzekucje odbywają się przez rozstrzelanie i mają charakter niepubliczny.

Autor zdjęcia: Patrick Feller (na licencji CC BY 2.0)

 

Udostępnij:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.